#makejzdravě – mrtvý tah

Při tomto základním cviku dochází k velkému množství zapojení svalů. Především se jedná o hýžďové svaly, vzpřimovače páteře a svaly stehna.

Správně

  • Výchozí pozicí pro tento cvik je neutrální postavení – tedy napřímení páteře, které počíná v zakotvení chodidla v oblasti palce, malíku a paty do podložky a následně ve snaze vytáhnout temeno hlavy do výše.
  • Dále je potřebné zapojení spodních fixátorů lopatek, které je stáhnou směrem k patám a otevře se tak prostor v oblasti ramen, což zapříčiní správné postavení lopatek vůči hrudníku. V tomto napřímení je potřeba udržet neustálý kontakt činky se stehny a postupně po nich sjíždět. Současně se stále udržuje napřímení, které je zapříčiněno synchronní spoluprací břišních a zádových svalů a dochází k tahu sedacích hrbolů směrem za sebe.
  • K ukončení pohybu dochází ve chvíli, když tělo není schopno udržet napřímenou páteř. Boky by měly končit vždy na vyšší úrovni, než kolena, soustředit se na natažené ruce, ramena končí v mírném úhlu před koleny a hlava je neustále ukotvena v prodloužení páteře.

Špatně

  • Nejčastější chyba nastává již při výchozí pozici, kdy klient nezačíná v napřímení, přičemž dochází k celkovému narušení neuromuskulární souhry vnitřních svalů.
  • Nedostatečné napřímení dále způsobuje při předklonu zakulacení v oblasti hrudní páteře a propadnutí u páteře bederní. Přetěžuje se meziobratlový prostor, přičemž obratle nemají potřebný balanc a tlak mezi nimi je pomalu opotřebovává.
  • Dalším důsledkem je také přetěžování kolen, jelikož klient není schopen udržet sedací hrboly v nejdelší možné délce a dochází tak k hlubokému předklonu, kdy těžiště je podstatně převáženo do přední oblasti a kolena tento pohyb nejsou schopna dlouhodobě udržet.

Můžete si také prohlédnout

#makejzdravě – výpad vbok

#makejzdravě – rozpažky na ramena

#makejzdravě – přítahy na biceps

#makejzdravě – zanožení ve vzporu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.