#makejzdravě – přítahy na biceps

Tento cvik je především na sval vřetenní (umístěn na předloktí), bicepsový (umístěn na přední pažní kosti) či spodní trapéz (umístěn na lopatce blíže k páteři). V této pozici supinace je dominantní sval bicepsový. Je zde možnost spousty variací pro pozice i použité pomůcky.

Správně

  • Ať je tento cvik prováděn vsedě či ve stoje, vždy je důležité napřímené postavení, aby nedocházelo k poškození páteře či kyčlí (špičky směrem před sebe na úroveň kyčlí, mírně pokrčená kolena, odtlačení od chodidel temenem směrem vzhůru, aktivní střed těla).
  • Lokty by měly být zafixované tak, aby mohlo docházet k úplnému narovnání ruky směrem dolů až k úplné flexi směrem nahoru. Při celém pohybu je důležité neustále dbát na stažení lopatek směrem k patám tak, aby nedocházelo k přetěžování už tak přetížených trapézových svalů v oblasti horních zad.
  • Při vyšších zátěžích je doporučeno přítahy střídat izolovaně každou rukou, aby tak nedocházelo ke zbytečně velkému nátlaku na obratle. Na posílení loketních flexorů to však oproti přítahům společně na obě ruce nemá žádný vliv.
  • S výdechem přítah nahoru.

Špatně

  • Nejčastější chybou při tomto cviku je špatně odhadnuté závaží, které není schopné tělo unést. V důsledku špatně napřímeného postavení poté dochází k prohnutí v oblasti beder a kyfotizaci hrudní páteře, jelikož tělo automaticky přebírá sílu přetíženými svaly – tedy trapézovými svaly. Efektivita tohoto cviku se tedy na zaměřené partie ztrácí, zatímco zkrácené trapézové svaly se ještě více přetěžují.
  • Nezafixovaný loket má za důsledek neschopnost protažení bicepsového svalu v plné délce. Dále může docházet k protrakci (předsunu) ramen, což narušuje správné nastavení lopatek vůči hrudní páteři.
  • Zvolení nadměrného závaží může mít za důsledek neudržení správné techniky cviku.
  • Zadržování dechu či nepravidelné dýchání.

Můžete si také prohlédnout

#makejzdravě – výpad vbok

#makejzdravě – rozpažky na ramena

#makejzdravě – zanožení ve vzporu

#makejzdravě – přítah spodního břicha