#makejzdravě – přítahy na záda

Cvik určený k posílení celé oblasti velkého zádového svalu s tím, že při správném pohybu aktivuje spodní fixátory lopatek a podporuje tak jejich správný pohyb i umístění na hrudní páteři. Společně s ramenními svaly (deltoidy) stabilizují extenzi ramenních kloubů.

Správně

  • Základem je udržet si aktivní postavení zad ve spolupráci s vnitřními břišními svaly, které společně s bránicí a aktivním pánevním dnem spadají do svalů udržující správný CORE.
  • V předklonu je důležité soustředit se na co nejmenší tlak na kolena, tedy táhnout sedací hrboly vzad v neustálém napřímení.
  • Při správném provedení cviku by nemělo docházet k rotaci v loketním kloubu a měl by být udržován pravý úhel mezi předloktím a paží. Samotný pohyb je poté směřován podél těla, přičemž snahou je tlačit lokty v obloukovém pohybu směrem vzad „do podložky“. Tím docílíme správné aktivity spodních fixátorů lopatek, které je táhnou do optimální polohy vůči hrudnímu koši a obecně dochází k zapojení správných svalů, tedy především zadního deltu a velkého svalu zádového.

Špatně

  • Mírný předklon v nenapřímené pozici může značně přetěžovat bederní oblast. Na druhou stranu také podporuje zkrácení svalů v oblasti hrudní páteře. Dochází tak většinou k přetížení kolenou v důsledku nadměrného předklonu.
  • U tohoto cviku dochází často ke snaze dostat „lopatky k sobě“ tím způsobem, že lokty jsou za tělem tlačeny ke středu páteře, čímž dochází ke zkracování mezilopatkových (rombických) svalů, které stahují lopatky postupně k sobě a následně tak dochází ke zkrácení i horních trapézových svalů. V důsledku zkracování zmíněných horních fixátorů lopatek dochází k nadměrnému předsunu hlavy a tlaku na hrudní páteř, která se tímto způsobem oplošťuje.

 

 

 

 

Můžete si také prohlédnout

#makejzdravě – výpad vbok

#makejzdravě – rozpažky na ramena

#makejzdravě – přítahy na biceps

#makejzdravě – zanožení ve vzporu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.