#makejzdravě – tlaky na ramena

Tento cvik slouží především k posílení všech hlav deltoidů (svaly horní paže), přičemž přední a zadní hlava tohoto svalu stabilizuje ramenní kloub při pohybu paží směrem vzhůru. Asistence horního, spodního trapézu a pilovitého svalu udržuje správný pohyb lopatky po hrudním koši.

Správně

  • Tento cvik může být prováděn, jak v sedě, tak ve stoje. Výhodou je pro pozici v sedě lepší stabilizace středu těla. I při pozici ve stoje je důležitý vzpřímený postoj s mírně pokrčenými koleny, chodidly postavenými na úrovni ramen, temenem směřujícím vzhůru a protažením páteře od křížové kosti směrem mezi paty. Tím se aktivuje střed těla, kdy i při větší zátěži nebude docházet k přetěžování bederní oblasti páteře.
  • Při tlaku ramen vzhůru je důležité táhnout lokty do maximálně šíře tak, aby lopatky mohly co nejvíce obepínat zevnější hrudní část páteře. Pouze tehdy je možné udržovat lopatky ve správném pohybu.
  • V průběhu tlaku směrem vzhůru je také důležité neustále stahovat lopatky směrem k patám, aby nedocházelo ke stlačování lopatek k sobě. V tomto případě totiž dochází ke zkracování mezilopatkových svalů včetně trapézových svalů, které jsou už tak velmi zkrácené a často přetěžované. Naopak spodní fixátory lopatek ochabují a nejsou schopny udržet lopatku ve správném směru.

Můžete si také prohlédnout

#makejzdravě – výpad vbok

#makejzdravě – rozpažky na ramena

#makejzdravě – přítahy na biceps

#makejzdravě – zanožení ve vzporu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.